System sprawności

Innowacja pedagogiczna

„ System sprawności jako skuteczny środek rozwijania zainteresowań  i uzdolnień oraz zdobywania różnych umiejętności i motywacji do samodzielnego zdobywania wiedzy”

realizowana jest obecnie  w klasie III b i III c.

Oparta jest na realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zintegrowana z Programem nauczania – uczenia się dla I etapu kształcenia edukacji wczesnoszkolnej – Elementarz odkrywcy.

Niniejszy program został zainspirowany jedną z technik Celestyna Freineta, a mianowicie – Systemem sprawności. Jest to bardzo ciekawa technika, która ma na celu zmobilizowanie dzieci do maksymalnego, zgodnie z ich możliwościami, opanowania sprawności w jakiejś dziedzinie.  Są  również ciekawą formą zachęcania dzieci do aktywności i ujawniania drzemiącego  w nich potencjału oraz rozwijania indywidualnych zainteresowań.

Sprawności  uczniowie zdobywają  w ciągu dwóch lat nauki.

W ubiegłym roku szkolnym  zdobyli następujące sprawności: Superkolega/Superkoleżanka, Ortofanek, Wzorowy dyżurny, Miłośnik przyrody, Mistrz prowadzenia zeszytu, Superliczydełko, Mistrz czytania,  Mały sportowiec, Miłośnik kosmosu.

W bieżącym roku szkolnym   w I semestrze uczniowie zdobyli już sześć sprawności: Kuchcik, Mistrz pędzla, Supermuzyk, Mistrz pióra, Miłośnik książek, Mistrz gier planszowych”.

W drugim semestrze przewidziane są między innymi kolejne sprawności np. Mały Europejczyk, Doskonały informatyk, Mały ratownik .

Za zdobyte sprawności uczniowie otrzymują dyplomiki .  Na koniec roku szkolnego za zdobycie wszystkich sprawności otrzymują dyplom – Erudyty  kl. II lub III.

Aby zdobyć poszczególne sprawności uczniowie wykazali  się różnymi umiejętnościami.

W pierwszym semestrze dzieci przygotowały różne prezentacje. Szukały informacji w różnych źródłach, wykorzystywały w pracy swoje umiejętności informatyczne. Uczniowie przygotowali piękne prezentacje  o polskich malarzach, rzeźbiarzach, grafikach, ulubionych muzykach i zespołach muzycznych. W grupach wykonali interesujące plakaty  o polskich poetach i pisarzach piszących dla dzieci. Z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem zdobywali  sprawność „Kuchcika”. Z rodzicami przygotowali różne potrawy, pięknie nakryli stół , dowiedzieli się na czym polega „ zdrowe odżywianie” i wspólnie zjedli posiłek.  Dzieci zaprezentowały  również swoje przepisy na ulubione potrawy, a wychowawcy opracowali klasowe książeczki z tymi przepisami – „Przepiśnik”.

Dzieci bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem pracują na wszystkich  zajęciach.  Z niecierpliwością  czekają na zdobywanie kolejnych sprawności.

                                                                                                       Elżbieta Bielska- Jakutajć

  Aleksandra Gadomska