Lekcje z empatii – opowieść o bliskości mimo ograniczeń.

 

Sentencja „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” pochodząca z książki pt. „Mały Książę”   jest   mottem naszych lekcji z empatii, które zainicjowałyśmy  w pierwszym tygodniu  kwarantanny.

Tylko ludzie patrzący sercem są w stanie odnaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i pokonać wszelkie przeszkody. Patrzeć sercem to być wrażliwym, pomagać innym, a czasami zapomnieć o sobie.

Zadzwoniłyśmy  do dzieci i rodziców w pierwszym tygodniu kwarantanny i zbadałyśmy ich potrzeby. Okazało się, że najszybszym komunikatorem jest telefon komórkowy bo nie wszyscy  posiadają komputery i  dostęp do   Internetu. Tak powstał autorski program w postaci krótkich filmów logopedycznych, które noszą nazwę Kwarantannek, są one  cyklicznie nagrywane i udostępniane na kanale You Tube, który powstał do tych celów.

https://www.youtube.com/channel/UCTlFqB0QzTEY4wiVDgwfFsQ

Troska, bliskość , czułość, dotyk,  wytrwałość, jedność, to opowieść o bliskości mimo ograniczeń. Otuchę znajdziemy wśród najbliższych. Nawet jeżeli nie możemy ich zobaczyć ani objąć… Wszyscy zasługują na empatię i warto to uczucie pielęgnować w miejscu, gdzie powstaje lęk. Chęć wsparcia innych może nam pomóc w samoocenie, a efekty są korzystne dla wszystkich. Solidarność jaka buduje się w społeczności niezwykle podnosi na duchu, daje nadzieję.

  1. Pierwszą pracą, która była odpowiedzią na nasz apel, aby móc i   podziękować służbom medycznym za ich trud i pracę w tym trudnym czasie był rysunek   Ksawerego W.  z kl. IId SP nr 25 w Olsztynie.

  1. Kolejną pracą był rysunek Konrada W. z kl. IV b, który był dopełnieniem sentencji z „ Małego Księcia” i zaproszeniem do wspólnego działania. Gdybyśmy nie patrzyli sercem nie doświadczalibyśmy prawdziwych przyjaźni, miłości i współpracy.

  1. Trzeci rysunek wybrany z wielu, które przyszły do nas jako życzenia wielkanocne niesie Nadzieję a jest nim  „Jajko z niespodzianką”, w którym są wszystkie skarby Ksawerego W. z kl. IId. Ta nadzieja motywuje nas do dalszych działań.  Małymi krokami idziemy do przodu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i współpracę.

Małgorzata Konczanin i Elwira Konczanin-Dołkowska