Ochrona wzroku przy komputerze

JAK CHRONIĆ WZROK PODCZAS PRACY PRZY KOMPUTERZE?

*Światło monitora powinno być zbieżne z oświetleniem – podobna intensywność. Sterujemy światłem ekranu, dostosowując je do pomieszczenia.

*Specjalne filtry na monitory eliminują emisję światła niebieskiego oraz ograniczają szkodliwe promieniowanie.

*Lampka powinna znajdować się z boku, nie nad monitorem, a  żarówka  emitować światło żółte, ciepłe. Białe światło nie jest wskazane.

*Ustawiamy monitor tak, aby okno było z boku. Monitor ustawiamy na wysokości linii wzroku.

*Należy zniwelować wszystkie odblaski w pomieszczeniu. Wskazane są meble matowe. Powierzchnie, które nie są matowe- bardziej odbijają światło.

*Lekarz okulista, poza korekcją okularową, może dobrać odpowiedni system optyczny, który ułatwi funkcjonowanie przy komputerze.

*Według WHO dziecko do 3 roku życia nie powinno spędzać czasu przed żadnym ekranem.

*Podczas pracy dbamy o odpowiednią postawę. Najkorzystniejsza jest sylwetka z zachowaniem kątów 90-110 stopni w stawach biodrowych, łokciowych, kolanowych. Plecy lekko odchylone. Głowa wyprostowana z lekkim pochyleniem do przodu. Przedramiona i dłonie – równolegle do blatu.

*Bardzo istotna dla wzroku jest kontrola nad stresem oraz odpowiednia dieta, picie dużej ilości wody.

*Spędzając czas przed ekranem staramy się często mrugać oczami oraz popijać wodę. Stosując jakiekolwiek krople do oczu, należy się upewnić i zasięgnąć porady lekarza, czy możemy je przyjmować. Spędzając czas przy ekranie lub przy książce bardzo rzadko mrugamy, fiksując wzrok  na danym tekście. Stąd m.in. odczucie suchości oczu. Dlatego  mruganie oczami i nawadnianie całego organizmu jest bardzo ważne.

*Pracując przy monitorze robimy przerwy co 20 minut. Wstajemy , wybieramy obiekt za oknem -relaksacyjnie  działa kolor zielony – i z odległości ok. 6 m , obserwujemy ten obiekt 1-3 minut. Wskazane jest wykonanie przerwy na świeżym powietrzu , na przykład na balkonieJ Następnie przez 20 sekund wykonujemy lekkie ćwiczenia rozluźniające całe ciało lub poszczególne jego części- zgodnie ze swoimi możliwościami ( bez skłonów, podskoków, biegu). Jeśli nosimy okulary, nie zdejmujemy ich.

*Po pracy przy ekranie wskazane jest ćwiczenie polegające na delikatnym zamykaniu i otwieraniu oczu – przez 1-3 minut. Nie wykonujemy tego ćwiczenia lub skracamy, gdy oczy zaczynają łzawić. Jeśli nosimy okulary, nie zdejmujemy ich.

*Na kartce A4 rysujemy ósemkę w formie znaku nieskończoności. Albo korzystamy z ósemki w załączeniu. Zawieszamy rysunek na ścianie. Staramy się codziennie ćwiczyć  1-3 minut. Wodzimy oczami po znaku, kreślimy wzrokiem ósemkę w jedną i drugą stronę. Następnie wykonujemy sakkadowe (skaczące, przesuwające się szybko) ruchy gałek ocznych po kreskach wokół znaku nieskończoności.  Jeśli nosimy okulary, nie zdejmujemy ich.

Beata Bielska , tyflopedagog