Światowy Dzień Ziemi cyfrowo

22 kwietnia 2020 r. to Światowy Dzień Ziemi.

Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musimy całkowicie przenieść do świata online.

Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w szczególny sposób.

Nauczyciele klas, przedmiotów przyrodniczych i świetlicy oraz specjaliści szkolni zapraszają wszystkich uczniów do udziału w akcji na rzecz EKOLOGII w przyrodzie, na ziemi.

AKCJA będzie trwała do końca kwietnia !!!

Bądź EKO-kreatywny!!!

 

Pragniemy zachęcić Państwa do aktywnego udziału w obchodach tego święta poprzez:
 • zasadzenie roślin zielonych ( naturalne kompozycje)

Do tego przedsięwzięcia będziecie potrzebowali szklane opakowanie (np. słoik, niepotrzebne szklane naczynie) oraz kwiaty np: (hiacynty, żonkile, bratki itd.) mogą być również warzywa (np: cebula,zioła, fasola, pietruszka, rzeżucha itp.). Kompozycje wykonujecie według własnych upodobań i możecie dodać do nich elementy przyrody nieożywionej (np: kamyki, muszelki, własnoręcznie wykonane ozdoby ewentualnie kawałki kory z drzew czy mech jeśli to możliwe).

 • wykonanie nietypowych ozdób i zabawek z papieru, opakowań, butelek, korków, itp., czyli ze śmieci.
Poszukajcie w Internecie inspiracji, pogłówkujcie by z tego, co macie w domach – najlepiej wspólnie, całą rodziną – wykonać przedziwne i nietypowe zabawki oraz ozdoby ze śmieci i niewykorzystywanych nietypowych materiałów.
Oto przykładowe linki do inspiracji z sieci:
 • sfotografowanie ziemi w dowolny sposób (liczy się kreatywność)
 • zrealizowanie swojego EKOpomysłu 🙂

Zróbcie zdjęcia i prześlijcie do nas na adres mailowy:  sp25swietlica@o2.pl

Koordynatorzy akcji:    Agnieszka Koterska

Magdalena Słowik

Anna Karżewicz

Wasze PRACE o ziemi znajdziecie

TUTAJ


Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.

12 małych kroków, dzięki którym możemy zmienić świat:

 1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
 2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
 4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
 11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
 12. Szukaj wielorazowych zamienników. Podpaski czy tampony możesz zamienić na kubeczek menstruacyjny, płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
wg książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”Areta Szpura