Zakończenie klas ósmych 2020/21

— Wychowawcy uczniom klas ósmych —

Drodzy Uczniowie, Ósmoklasiści, Absolwenci szkoły podstawowej,

której patronuje Hans Christian Andersen,

autor wielu baśni, niezwykłych, wzruszających, pełnych bogatej wyobraźni opowieści.

W pewnej z nich powiedział jednak, że to

właśnie z rzeczywistości rodzi się najdziwniejsza baśń w świecie”.

Nie z wyobraźni, fantazji, lecz właśnie z prawdziwego życia.

A jego część, bardzo ważny etap, właśnie kończycie. Zaś my, Wasi wychowawcy, jesteśmy tego świadkami i chcemy powiedzieć do Naszych Uczniów kilka słów – na zakończenie tej baśniowej przygody. Wspólnej podróży przez kolejne dni, miesiące i lata. Nie będziemy mówić długo, pamiętni słów Konfucjusza:

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.Wracając do baśni Waszego życia:

     Dawno dawno temu (osiem lat temu, więc dawno, bo to więcej niż połowa Waszego życia) ktoś wyruszył w świat. I wnet stał się dumnym pierwszakiem. Po drodze spotkał wielu dobrych ludzi, z pomocą których pokonywał przeciwności losu. Nie zagubił się w lesie naszej dużej szkoły. Rok po roku docierał coraz dalej i poznawał tajemnice: języka, świata liczb, natury i sztuki. Praw fizyki i zasad życia. Odróżniania dobra od zła. Praw i obowiązków. Stawał się dojrzalszym człowiekiem. Aż został absolwentem.

Odnalazł, po co w drogę wyruszył; przyjaźnie, wiedzę, wskazówki. Nauczył się, że porażki się zdarzają, ale można z nich się podnosić. Były wreszcie sukcesy – każdy go zdobył na miarę swoich możliwości.

A na koniec wszyscy żyli długo, i szczęśliwe – czyli Absolwenci, a nasi Wychowankowie, szkołę ukończyli.

     Za Wami egzaminy, niełatwy rok, dodatkowo do naszej baśni, jak to w baśniach bywa, zawitał niechciany gość (ten w koronie) – i z jego powodu przez pewien czas uczyliśmy się na odległość. Ale nikt nas wówczas nie zwolnił z przyjemnego obowiązku czytania książek. A w nich można odnaleźć niejedną złotą myśl. Pozwólcie, że na zakończenie tej mowy, przypomnę Wam kilka literackich skojarzeń:

Kiedy włączyłem komputer i zobaczyłem ikonki z Waszymi inicjałami, pomyślałem:

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.

I okazało się, że z ciemnościami sobie radzimy.

Zdarzało się jednak, że coś nie chciało działać, treści lekcji trzeba było powtarzać od początku, czyli przeżyliśmy swoje syzyfowe prace.Planeta baobabów Kolorowanka

Logowaliśmy się codziennie, to czynność może i monotonna, ale wykonywana systematycznie- wielce ułatwia życie – jak wyrywanie pędów baobabów na planecie Małego Księcia.

Bywały chwile zwątpienia i ciszy, lecz „w pustyni piękne jest to, że kryje w sobie studnię”. I zawsze się znajdowała ta studnia, uczeń, który dodawał nam skrzydeł.

Wiele razy przekonaliśmy się, że można zapomnieć o wielu podręcznikowych szczegółach, ale grzeczność jest najważniejsza – jak ta z ukochanego egzaminacyjnego „Pana Tadeusza”, albowiem

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”.

     Zapewniam Was, że przy wystawianiu stopni nie było mowy o zemście w stylu Fredry.

Mamy nadzieję, że każdy z Was wie „Quo vadis”- wybraliście swoje wymarzone szkoły i do nich się dostaniecie.

 

    Teraz już zbliża się czas odpoczynku, może spaceru do lasu po maliny, na które sezon się niedługo rozpoczyna. Niech nie kojarzą się Wam z „Balladyną”. Jedzcie je ze smakiem i bez strachu.

I pamiętajcie, my, jako wychowawcy, pamiętać będziemy o pięknych słowach: „Na zawsze odpowiedzialny jesteś za to, co oswoiłeś”.       Pielęgnujcie dobre wspomnienia, które wynosicie ze szkoły podstawowej. Jestem przekonany, że nasze drogi jeszcze kiedyś się przetną, a kiedy się spotkamy, przypomnijcie nam o wspólnych latach spędzonych w „Andersenie”. Nie obawiajcie się, nie zapytamy o kartkę z pozwoleniem na samodzielny powrót do domu. Nie zapominajcie o nas, my na pewno będziemy Was dobrze wspominać. A teraz, skoro nadszedł czas na zamknięcie tego pożegnania, oto ostatnia wskazówka od Waszych byłych już wychowawców:

“Wychowanie jest tym, co zostaje, kiedy zapomnieliśmy już wszystkiego, czego nas uczono”.

Autor: Paweł Pietrzyk
foto buton
Fotorelacja z uroczystości