Witamy nową Panią Dyrektor

Mamy wielki zaszczyt i jeszcze większą przyjemność przywitać Panią Izabelę Milan jako głównego Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie. Do tego zacnego grona pedagogicznego została Pani przyjęta przed kilkunastu laty…

pani dyrektor

W  tym miejscu musimy przypomnieć sobie Osobę Dyrektora Stanisława Gierby, od którego decyzji o zatrudnieniu obecnej tu Pani Dyrektor rozpoczęła się Pani Izy przygoda ze szkołą mającą baśniowego patrona.

A baśnie Andersena nie zawsze są łatwe. Bywają w nich chwile smutne. Często wzruszają.  Pojawiają się  bohaterowie  muszący pokonać piętrzące się trudności. Często niezawinione. Jak w życiu. Jak w szkole. Jak w znanej nam dobrze codzienności, o której Andersen powiedział : „Właśnie z rzeczywistości rodzi się najdziwniejsza baśń w świecie”.

I dzisiaj, w tej wyrastającej z życia baśni, na stronach już prawie czterdziestoletniego istnienia naszej szkoły pojawia się Nowa Pani Dyrektor. Znamy Ją z relacji służbowych i prywatnych, bo przecież od lat rozmawia z nami jako Wicedyrektor, cierpliwie koresponduje z rodzicami i nauczycielami w sprawach ważnych dla szkoły, skutecznie pomaga w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, pedagogicznych i wspiera nas, gdy przychodzimy do Niej z naszymi kłopotami. I każdy, kto poznał Panią Izę w tej roli i na tym stanowisku, wie, że jest Osobą stawiającą na dialog (bez tupania nogą), umiejącą słuchać, mądrze doradzającą, szukającą mediacji w sytuacjach konfliktowych. Zapamiętaliśmy wysoką kulturę, wyczucie, takt i uśmiech Pani Dyrektor. Reasumując, jeśli siódemka uznawana jest za liczbę szczęśliwą, to nieprzypadkowo znalazła się na końcu numeru dotychczasowego gabinetu Pani Izy Milan- i do pokoju 107 szło się z nadzieją, że spotkamy tam po prostu Dobrego Człowieka.

Dodamy, że to wsparcie udzielane było nam, nauczycielom, nie tylko w rozmowach gabinetowych, ale i na forum, w czasie rad pedagogicznych, stacjonarnych i „pandemicznych”. Wiele nauczycielskich „brzydkich kaczątek” dzięki słowom Pani Izy potrafiło uwierzyć, że są łabędziami, bo dodawanie pewności siebie jest potrzebne nie tylko uczniom. Nam,  dorosłym –  również. Pandemia koronawirusa nie zmieniła Pani Izabeli Milan. Za to przyszedł czas zmienić pokój i zająć zasłużone miejsce w gabinecie Dyrekcji ZSO nr 3 w Olsztynie i włożyć koronę Dyrektorską. Baśniowa szkoła, jak na baśń przystało, ma Swoją Królową.

Jako Rada Pedagogiczna i koleżanki czy koledzy cieszymy się, że ster szkoły oddany zostanie w ręce bardzo dobrej, dotychczasowej Wicedyrektor i zarazem profesjonalnej Pani Pedagog. Wiemy przecież, że słowo „paidagogos”- oznacza osobę prowadzącą ucznia. A teraz Pani Dyrektor poprowadzi i dzieci, i nauczycieli.

Andersen, ten doskonały obserwator życia, widział w rzeczywistości kanwę baśni, ale dostrzegł w niej coś jeszcze:

„Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet  sen”.

Jesteśmy pewni, że niejednemu z tu obecnych śniło się, by przyjść do szkoły na początek roku szkolnego z uśmiechem. Nie tylko na twarzy, ale takim wewnętrznym i szczerym. I po ludzku cieszymy się, że ten sen się spełnia. Każdy z nas, i uczeń, i nauczyciel, zawsze lubił dźwięk ostatniego dzwonka. Z nadziejami w sercu i dobrą energią  czekamy na ten pierwszy.

Wyrażamy przekonanie, że tak, jak lubiliśmy chodzić do pokoju 107, i droga do gabinetu Pani Dyrektor będzie działała na zasadzie zielonej fali. A zieleń to kolor nadziei. Czerwień zaś rubinowa to kolor zbliżającej się 40 rocznicy istnienia szkoły.  Wkraczamy w tę szacowną rzeczywistość z Osobą Nowej Pani Dyrektor, Izabeli Milan.

Rada Pedagogiczna
( tekst: Paweł Pietrzyk)