Helsinki i Muminki z panią Małgosią :)

Logo Fundacja Pomoc w Komunikowaniu się22-14.11.2021 r. z ramienia „FUNDACJI POMOC W KOMUNIKOWANIU SIĘ” 

na zaproszenie High Quality Woman  gościłam w Helsinkach.

Finlandia przywitała nas bardzo serdecznie. To miłe uczucie  przebywać w mieście, w którym urodziła się i mieszkała Tove Jansson – fińska pisarka, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa pochodzenia szwedzkiego. Znana jest najbardziej jako autorka ilustrowanych przez siebie książek dla dzieci o Muminkach, które przetłumaczono na ponad trzydzieści języków.  Spod jej pióra wyszła seria dziewięciu książek dla dzieci, do których stworzyła ilustracje.

fot. przedstawiające Tove Jansson, autorkę książek o Muminkach.

To właśnie Muminki zainspirowały mnie do spotkania z uczniami  w klasy 3d  SP nr 25 w Olsztynie. Wizytowanie  „Doliny Muminków w listopadzie”, poznanie  ich  świata, który  pełen jest rozmaitych stworzeń. Żyją w nim Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble. Każde z nich ma swój punkt widzenia na świat, swój charakter i temperament, tak jak w szkole uczniowie. Listopadowy wyjazd do Finlandii zaowocował  bardzo interesującą lekcją w klasie 3d w  grudniowe popołudnie. To, że Mikołaj mieszka w Finlandii wiemy wszyscy, ale to,  że Mała Mi, Włóczykij, Panna Migotka czy Filifionka  oraz Buka są Finami z pochodzenia? Ładne kwiatki? Brzydkie ptaszki (czytaj Angry Birds) ? Klasa 3d  już wie, a wy? Spójrzcie jakie piękne prace powstały.

Małgorzata  Konczanin

     „Dolina Muminków w listopadzie” – Tove  Jansson

Rysunki wykonane przez kl. 3d SP nr 25 w Olsztynie, wychowawczyni Beata Bielska