Światowy Dzień Braille’a

obrazek BrailleŚwiatowy Dzień Braille’a 04. 01. 2022

Książki dotykowe.

4 stycznia przypada rocznica urodzin Louisa Braille’a – twórcy alfabetu dla osób niewidomych. Braille stracił wzrok w wieku niespełna 3 lat w wyniku wypadku, a pismo dotykowe stworzył w wieku 16 lat zainspirowany systemem korespondencji używanym przez francuską armię. Pismo jest złożone ze znaków, które są połączeniem sześciu wypukłych punktów, rozmieszczonych w dwóch kolumnach. W każdej z nich znajdują się trzy punkty. Kombinacja ich umożliwia ułożenie sześćdziesięciu czterech znaków.

Jak podaje WHO, na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów  ma schorzenia wzroku. Dzięki alfabetowi Braille’a mogą one czytać te same książki i czasopisma, co inni. To pismo umożliwia też osobom niewidomym sporządzanie własnych notatek, zapisywanie numeru telefonu, a także odczytywanie nazw leków umieszczonych na opakowaniach. Pomagają one osobom z dysfunkcją wzroku poznawać świat nauki i techniki, a także kształcić się muzycznie.

Alfabet Braille’a jest wykorzystywany nie tylko  przez osoby niewidome. Istnieje także węższa grupa osób, których niepełnosprawność rozciąga się na więcej niż jeden zmysł. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że istnieją osoby, które są równocześnie głuchonieme i niewidome, wówczas okazuje się, że alfabet Braille’a jest jednym z najszerzej dostępnych sposobów przekazywania informacji zrozumiałej dla takich osób.

Ciekawostki😊

  • Alfabet Braille’a wszedł do powszechnego użytku w 1879 r.
  • Polską adaptację pisma brajlowskiego opracowała Matka Elżbieta Róża Czacka.
  • Alfabet ten zajmuje 3-4 razy więcej miejsca niż czarny druk.
  • Brajl jest pismem, które pozwala zapisać niemal wszystko, np. nuty, cyfry.
  • Odmiany systemu Braille’a dostosowane są niemalże do wszystkich języków świata.
  • Komputery można wyposażyć w specjalne brajlowskie monitory.

Z okazji Światowego Dnia Braille’a uczniowie klasy 3 d

wykonali  książeczki dotykowe,

których wypukłe ilustracje wykonane są materiałów o różnej fakturze. Tworząc książkę dotykową,  zilustrowali dowolny fragment  książki „Dzieci z Bullerbyn”. Fragmenty prezentujemy na zdjęciach 😊

Opracowanie: Beata Bielska , Joanna Sadżuga