Obchody DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU w świetlicy szkolnej

W lutym i marcu

z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

nauczyciele świetlicy Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie

przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych mających na celu poznanie i utrwalenie wiadomości na temat

zasad korzystania z Internetu.

Inauguracja obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu rozpoczęła się 8 lutego 2022 roku.  Nauczyciele zorganizowali spotkanie w szkolnej bibliotece, podczas których dzieci obejrzały filmy animowane z serii: „Sieciaki.pl. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”.

Podczas tego spotkania nasi uczniowie, uczestnicy świetlicy, dowiedzieli się jak zabezpieczyć swój komputer, chronić swoją prywatność w Internecie, nie ufać osobom poznanym w sieci, i że zawsze należy informować dorosłych, jeśli podejrzewają, że coś jest nie tak.

Ważnym aspektem tego spotkania było przesłanie, że z komputera należy korzystać z umiarem oraz szanować innych użytkowników sieci.

Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą w interaktywną grę.

w bibliotece edukacja


W dniach od 28 lutego do 4 marca 2022 r. w świetlicy obchodziliśmy

tydzień pod hasłem Ja w sieci – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

W tym czasie odbyło się wiele pogadanek na temat bezpiecznych stron w Internecie, pogadanek o zagrożeniach i uzależnieniach od korzystania z komputera i przebywania w Internecie, ale także o zaletach i korzyściach istnienia globalnej sieci oraz o netykiecie. Uczniowie klas pierwszych wykonali piękne prace plastyczne, na których wyrysowały i pokolorowały swoje ulubione zasady. Prace stały się częścią gazetki ściennej i przez wiele dni były żywo omawiane i dyskutowane. Ponieważ każdy z naszych uczniów ma swoją przewodnią zasadę.

gazetka

Podczas świetlicowego tygodnia bezpiecznego Internetu dzieci wysłuchały opowiadań autorstwa Zofii Staniszewskiej pt. „Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w Internecie”. Humorystyczne opowiadania wprowadziły naszych uczniów do mądrego korzystania z sieci, a także w problem hejtu i cyberprzemocy, a także w świat kulturalnego przebywania w Internecie.

czas z książką

 


Kulminacyjnym punktem obchodów tygodnia bezpiecznego Internetu

było ogłoszenie konkursu świetlicowego na krótką historyjkę obrazkową typu komiks

 „Jestem bezpieczny w sieci”.

Głównymi celami konkursu było: utrwalanie wiedzy na temat bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu, rozwijanie świadomości bycia aktywnym użytkownikiem Internetu oraz umiejętność wyrażania i przekazywania myśli i uczuć poprzez krótką treść i obraz.

Konkurs był adresowany do uczniów klas 1 – 4 SP nr 25 w Olsztynie, którzy chcieli zaprezentować znane i szczególnie ważne dla nich zasady korzystania z Internetu w formie krótkiej historyjki obrazkowej (komiks). Na konkurs w wyznaczonym terminie wpłynęło 11 prac, które w różnorodny sposób przedstawiały zasady bezpiecznego Internetu. Konkurs został rozstrzygnięty 25.03.2022 r. Jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się zrozumieniem tematu, sposobem przedstawienia treści, samodzielnością wykonania prac. Podczas oceny zwracano uwagę również na aktywność twórczą, zagospodarowanie przestrzeni, oryginalne ujęcie tematu. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe,
a prace konkursowe zostały wystawione w holu przy świetlicy i na stronie internetowej szkoły.zobaczplakaty


Portret podekscytowana młoda dziewczyna z laptopem i świętuje sukces Darmowych Wektorów

Podjęte przez nauczycieli świetlicy działania,

  • przeprowadzone zajęcia,
  • pogadanki,
  • głośne czytanie opowiadań,
  • prezentacja filmów edukacyjnych
  • oraz konkurs

cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

Jesteśmy przekonani, że było warto 🙂

Opracowanie:  Monika Hrynkiewicz, Anna Karżewicz