2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień AutyzmuŚwiatowy Dzień Autyzmu2 kwietnia obchodzimy
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,
który został ustanowiony w 2008r mając na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. 

SŁÓW KILKA O AUTYŹMIE

  • AUTYZM jest zaburzeniem rozwojowym związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.
  • Osoby będące w spectrum, zawsze w nim będą, nie da się tego wyleczyć, ale właściwie dobraną i jak najwcześniej rozpoczętą terapią można zmniejszyć symptomy i zapewnić lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
  • Osoby cierpiące na owe zaburzenie mogą przejawiać różne objawy – nie ma dwóch takich samych autystów. Jednakże autyzm charakteryzuje tzw. triada autystyczna, na którą składa się deficyt rozwoju mowy, upośledzenie percepcji, ruchu, pojmowania rzeczywistości oraz nieumiejętność odnalezienia się w sytuacjach społecznych.
  • Obecnie w Polsce, dzięki coraz lepszej i wcześniejszej diagnostyce, liczba osób autystycznych stale rośnie.
  • Najważniejsze i zalecane badania diagnozujące w kierunku spectrum to Badanie ADOS-2, a następnie koniecznie konsultacja psychiatryczna i psychologiczna.

W naszej szkole również obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. Nasi uczniowie obejrzeli prezentację, która miała zwiększyć świadomość na temat autyzmu, a następnie udekorowali szkołę w niebieskie barwy, rozwiesili plakaty z informacjami o tym zaburzeniu, niebieskie balony i typowe papierowe żarówki.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI ZAPALIŁA SIĘ NA NIEBIESKO.

Ściskamy wszystkich naszych uczniów 💙

Żaneta Budrewicz