Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2022

„Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz co ci się trafi” – Forrest Gump

      2 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień wiedzy o autyzmie.

Jego głównym celem jest kształtowanie świadomości w społeczeństwie. W naszej szkole uczy się 26 uczniów w spektrum autyzmu, najnowsza terminologia mówi w spektrum. Większość z nich uczęszcza do neurologopedy ze względu na rozwijanie komunikacji. Parafrazując Forresta Gumpa, że życie jest, jak…  rozpoczęłyśmy,  Quiz nt. wiedzy o autyzmie. W gabinetach neurologopedycznych nr 257 i 258  bawiliśmy się  w gry z serii Smart Games. Rozwijają one wiele ważnych umiejętności takich jak: komunikacja,  percepcja wzrokowa, orientacja przestrzenna, logiczne myślenie, uwaga i koncentracja. Fundatorem nagród była FUNDACJA POMOC W KOMUNIKOWANIU SIĘ.

autyzmA czym jest autyzm?

To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, kształtujemy świadomość , iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Ogólnopolskie badania  wiedzy o autyzmie wypadły  ?  1102 osoby tworzące reprezentatywną próbę. Precyzyjnie dobrane wg płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Przed Wami wynik.

Co Polacy wiedzą o autyzmie?autyzm

83% z nich o autyzmie słyszało. Ale tylko 11% Polaków deklaruje, że wie dokładnie na czym autyzm polega.  Większość zna autyzm z filmów i seriali. Kojarzą autystów głównie jako geniuszy. Czy to dobrze? Każde dziecko jest genialne – dla swoich krewnych i rodziców. Dla tych, którzy je kochają. Ale chcemy, żeby świat spojrzał na nasze dzieciaki realnie. By ludzie okazali im zrozumienie i empatię. Widząc całe spektrum ich możliwości i ich problemów. 12% mieszkańców naszego kraju wierzy, że autyzm powodują szczepionki. Ale też połowa Polaków z tym stwierdzeniem się nie zgadza. Pozostali są niezdecydowani. Jest też światełko w tunelu. Ponad 80% tych, którzy mieli kontakt z osobą w spektrum, wiedzą czym jest autyzm.  Przed nami DUŻO zmian a my małymi krokami  wkraczamy w międzynarodową klasyfikację (International Classification of Diseases 11), która obowiązuje już na świecie w Polsce jeszcze nie.

W klasyfikacji ACD11 nie ma już takich jednostek jak Autyzm Dziecięcy/Atypowy czy Zespół Aspergera. Dlatego w diagnostyce „kompasem” jest  DSM 5 oraz  współpraca psychiatry, psychologa, neurologopedy.

Opracowanie: Neurologopeda, Elwira Konczanin-Dołkowska