Wielkanocne warsztaty klasy I B w olsztyńskim zamku

We wtorek, 5 kwietnia  uczniowie klasy 1b wzięli udział

w warsztatach wielkanocnych

na terenie Muzeum Warmii i Mazur przy ulicy Zamkowej.

W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak wyglądały dawne zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Jakie zasady obowiązywały w Wielkim Poście, jak obchodzono Wielki Tydzień, czym barwiono pisanki, na czym polegało chodzenie po smaganiu, co to był gaik – maik czy śmigusowo – dyngusowy kurek. Można było też usłyszeć dźwięk, jaki wydaje kołatka. W drugiej części warsztatów dzieci wykonały ozdobę wielkanocną – wykluwającego się kurczaka.

Następnie uczniowie zwiedzali Zamek Kapituły Warmińskiej. Obejrzeli wystawy stałe, między innymi wystawę związaną z tkactwem. Przebywali w salach zamieszkałych niegdyś przez Mikołaja Kopernika. Widzieli  tablicę astronomiczną, inkunabuł, którym się posługiwał i usłyszeli wiele ciekawych informacji o najsławniejszym mieszkańcu olsztyńskiego zamku.

Na zakończenie udanej wycieczki dzieci pozowały do zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika.

Opracowanie: Ewa Diaków, Anna Kniaź