Aktualności-Biblioteka

Miesiąc bibliotek szkolnych konkursowo

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Szkolne Koło Teatralne M.A.S.K.A. kończy hibernację!

“Oj,czysty język” – konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19Klawisz Enter | darmowa Ikony


Zasady zwrotu podręczników

 


PAŹDZIERNIKMiędzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W tym roku świętujemy pod hasłem:

„Z książką Ci do twarzy”

Wolsztyńska Internetowa Telewizja Dziecięca - Urwis TV

Konkurs biblioteki szkolnej „Sleeveface – coś więcej niż zwykłe selfie”.

Drodzy Rodzice!

            Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.

W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki. Dlaczego zatem wciąż powinny sięgać po książki?

Dlaczego to właśnie Rodzicom powinno zależeć, aby to robiły?

Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli
i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli. Są to kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Wiele dzieci ma trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem i odpoczynkiem od nadmiaru bodźców. Bywają przez to nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu. Czytanie to jeden
z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Wyrabia cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Nagrodę tym większą, że osiągniętą wyłącznie własną pracą. Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji.

Pęd codziennego życia powoduje, że dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Nieumiejętność skupienia się na rzeczach istotnych sprawia, że stają się niepewne siebie i trudno znoszą porażki.  Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji. Jedną z nich jest właśnie nauka czytania.

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z Rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc w poznaniu nowych dla dziecka sytuacji oraz zrozumieniu trudnych emocji, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

Wspierajmy, cieszmy się z postępów, czytajmy!

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla naszych dzieci. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze, samemu czytelnikowi daje dużą przyjemność!

Rodzice kibicujcie dzieciom w tej nauce. Pamiętajcie też, aby nigdy nie traktować czytania jak kary!

Spróbujcie traktować je jak wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest.

Umożliwienie dziecku kontaktu z książką nie wymaga przymusu ani nacisku, pozbawione jest trudności organizacyjno-logistycznych, a dzięki żadnym lub niewielkim nakładom finansowym książka znajduje się wprost na wyciągnięcie ręki. Chwała bibliotekom!

Dzięki Narodowemu Programowi Czytelniczemu nasza biblioteka pełna jest wspaniałych
i ciekawych nowości wydawniczych.

Liczymy na współpracę!              

Nauczyciele bibliotekarze