Nadanie Szkole Imienia i Sztandaru

Sztandar

Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi

im. H.Ch. Andersena w Olsztynie.

sztandar szkoły sztandar polski

Zapraszamy do zapoznania się z naszą strona archiwalną na temat

Uroczystości Nadania Szkole Imienia i Sztandaru :

zobacz


 

Piosenka szkoły – School’s song

„W Odense się zaczyna.”

1. Mała księżniczka wciąż spać nie może,
Dziewczynka z zapałkami o późnej porze.
Gerda szuka Kaja w noc i dzień,
Ziarnka grochu gdzieś potoczą się.
Kto ich wszystkich stworzył, każdy wie:
Patron tej szkoły Andersen!

W Odense się zaczyna, by dotrzeć do Olsztyna
O brzydkim kaczątku historia.
W Odense się zaczyna i drogi już nie zgubi,
przesłanie Christiana do ludzi.

2. Ole Zmruż-oczko opowie nam,
O sukni babuleńki całej w bzach.
Dzielny żołnierzyk pokona strach,
Zimną Panią Śniegu spotkam w snach.
Kto ich wszystkich stworzył, każdy wie:
Patron tej szkoły Andersen!

3. Rzadko się zdarza spotkać cesarza,
Posłuchać słowika, nim w lesie znika.
Historią stokrotki wzruszyć się
I popatrzeć jak zakwita len.
Kto ich wszystkich stworzył, każdy wie:
Patron tej szkoły Andersen!

słowa: Paweł Pietrzyk
muzyka: Adam Wąsik

In Odense it begins

1. A little princess cannot sleep yet
A little match girl is out, though it’s late
Gerda is looking for Kai day and night,
Grains of pea roll far away,
Who made it all, you surely know:
The patron of this school, Andersen!

In Odense it begins, to reach Olsztyn
The story of the ugly duckling,
In Odense it begins and it will never fail,
To send Christian’s message.

2. Ole-Luk-Oie will tell you,
About the Elder-Tree Mother’s dress.
A brave tin soldier will conquer his fear,
The icy Snow Queen I’ll meet in my dreams.
Who made it all, you surely know:
The patron of this school, Andersen!

3. It saldom happens to meet an Emperor,
To hear a nightingale’s song, till it fades away
To be moved by the tale of the daisy
And see flax blossom,
Who made it all, you surely know:
The patron of this school, Andersen!

lyrics: Paweł Pietrzyk
music: Adam Wąsik


RELACJA Z UROCZYSTOSCI 4 GRUDNIA 2009 R.

Każda godzina trwa za krótko…
…nawet półtorej godziny, będzie to wciąż za mało.

Rzetelny sprawozdawca zanotował- początek : kilka minut po godzinie 10 rano, koniec: niedługo przed południem 4 grudnia 2009 roku. Miejsce wydarzeń- Olsztyn, Szkoła Podstawowa nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Wańkowicza1. Bohaterowie: nauczyciele, rodzice, uczniowie (oczywiście miejscowi), wreszcie goście- olsztyńscy i ci, którzy pokonali przestrzeń między stolicami Polski i Warmii, by nadać splendoru całej uroczystości. Na koniec zaś chyba najbardziej oczekiwana postać- ktoś, kto prawie 1000 km między duńskim Odense a naszym miastem przebywa tak szybko, jak błyskawicznie rozpala się serce człowieka- Hans Christian Andersen- od teraz Patron <25>.
Od ponad roku (od listopada 2008) codziennie powiększająca się grupa ludzi <zapalonych> do idei posiadania w nazwie swej szkoły tej właśnie osoby, szczególnej dla świata literatury, wszystkim znanej i kochanej, pracowała na sukces 4 grudnia 2009.
Najpierw był Komitet powołany do specjalnych prac związanych z nadawaniem imienia <25>, potem lekcje o wszystkich kandydatach (czterech wybranych spośród wielu), demokratyczne wybory z marca 2009 (dzieci waliły do urn drzwiami i oknami, rodzice również nierzadko zaglądali do specjalnego lokalu wyborczego). I stało się- zwyciężył Andersen.

Nie możesz zatrzymać każdego dnia, ale możesz go nie stracić…

Konkursy plastyczne, literackie, piękne gazetki, kalendarz okolicznościowy, wystrój korytarzy, przygotowywane stroje postaci baśniowych- kto zliczy wszystkie małe i duże kroki przybliżające wielką szkołę do jeszcze większej uroczystości. Były cegiełki, z których sprzedaży zamierzano ufundować imponujący i godny sztandar z patronem po jednej, flagą biało- czerwoną pod drugiej stronie. Wreszcie piosenka o Andersenie i jego znaczeniu dla każdego dziecka- szczególnie tego naszego, szkolnego. Czasu ludzie mali i duzi nie tracili.

Rzadko się zdarza spotkać cesarza…

…to słowa otwierające trzecią strofę piosenki o Patronie pięknie wyśpiewanej przez szkolny chór, którym niezawodnie kieruje pan Adam Wąsik. Rzadko się zdarza spotkać tak wielu znanych, pracujących na wysokim szczeblu gości. Obchody Dnia Andersena okazały się ważne i dla społeczności SP 25, i dla „szerokiego świata”- bo było się czym pochwalić, więc było i przed kim. A czas, by patrzeć na naszą radość, znaleźli tego dnia:
– Pan Zbigniew Włodkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
– Pan Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Pan Janusz Cichoń – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
– Pan Marian Podziewski – Wojewoda Warmińsko – Mazurski
– Pan Jarosław Słoma – Członek Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego
– Ks. Józef Romanowski, proboszcz parafii pw Miłosierdzia Bożego na Nagórkach
– Pani Jadwiga Bogdaniuk – Wicekurator Oświaty
– Pan Zbigniew Dąbkowski – Przewodniczący Rady Miasta Olsztyn
– Pan Jerzy Szmit – Wiceprezydent Miasta Olsztyn
– Pani Sylwia Jaskulska – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pana Adama Krzyśków
– Gość z Danii p. Niels Chresten Andersen
– Radni Rady Miasta Olsztyn: p. Elżbieta Fabisiak, Marian Zdunek, Wiesław Nałęcz
– Inspektor Wydziału Edukacji p. Adam Szkolnik
– Dyrektorzy przedszkoli, szkół olsztyńskich Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
– Dyrektor PPP nr 3 p. Ewa Łukasiewicz – Gołębiowska
– Przedstawiciele placówek kulturalno – oświatowych oraz wspierających pracę naszej szkoły
-Rada Rodziców SP nr 25 z O. I. i Gim. nr 9 z O. I, Rada Pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi, emeryci oraz uczniowie naszej szkoły
– oraz wszyscy zaprzyjaźnieni z nasza szkołą goście

Oni właśnie wspierani przez Pana Dyrektora SP 25 Stanisława Gierbę, Panią Aleksandrę Gadomską- koordynatorkę działań, Pana Marka Adamowicza- przedstawiciela Rady Rodziców, Arka Gynżu- ucznia klasy VI- przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego- wbili pamiątkowe gwoździe w drzewce pięknego sztandaru.

W Odense się zaczyna, by dotrzeć do Olsztyna…

Baśnie kojarzymy z tradycją ustną, późną porą, kiedy babcia usypia wnuka, matka i ojciec syna, czyli- zaczynają opowieść. Można jednak pójść z duchem czasu i wykorzystać łącza internetowe. Pan Dyrektor przygotował wraz ze swoimi tajemniczymi współpracownikami niespodziankę. I w ten oto sposób spotkaliśmy się z dzisiejszym Andersenem, mieszkającym w Odense, grającym rolę pisarza- „na żywo” mówiącym do nas o uniwersalnym przesłaniu płynącym z utworów wielkiego Duńczyka.

Kto był najchętniej fotografowany?

Hans Christian Andersen stał się bliski naszej szkole, bo pisał, choć sam pragnął być aktorem. To marzenie zrealizował pan Daniel Godlewski, który już na zawsze pozostanie olsztyńską wersją autora Dziewczynki z zapałkami. Wdzianko z epoki, gustowny cylinder, czeredka dzieci rodem z baśni- i parada przed oczami około 200 gości. Teraz już wiemy, kto to taki: pan w kapeluszu fioletowym widniejący na większości zdjęć.

Na koniec naszych refleksji po 4 grudnia– oddajmy głos Panu Dyrektorowi Stanisławowi Gierbie i przytoczmy fragment jego przemówienia ubarwianego cytatami z Patrona:
„Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen.

Nie wiem, czy jeszcze lepiej można było przygotować dzisiejszy dzień. Czy jeszcze bardziej dałoby się zaangażować dzieci, rodziców, nauczycieli- jeszcze dobitniej spotkać się z ich otwarciem, zapałem i pomysłowością. Nie wiem, bo nie miałem ładniejszego snu (a Dyrektor czasem miewa różne sny o swojej szkole) niż jawa– niż to, co widzę 4 grudnia 2009 o tej pamiętnej na zawsze godzinie”